Babiny I
Babiny I
Na vnějším okraji ohybu silnice od Ovčárny, asi 150 m severně od křižovatky (ve tvaru T) na Lbín a Čeřeniště.
V soupisu náboženských soch FÚ Proboštov (viz překlad v části "Historie") je pro tento kříž, pokud neplatí hypotéza vyslovená v závěru následujícího odstavcen, uveden následující popis: "Na pískovcovém sloupu stojící železný kříž s krucifixem z plechu, vedle kříže jsou dva obrazy s Marií a Magdalénou z plechu. Zřízeno roku 1834 namísto zříceného dřevěného kříže."
Výsledky šetření Jiřího Belise (Muzeum města Ústí nad Labem):
Pískovcový sloup je v nadzemní části vysoký 233 cm. Je zapuštěn do země a utemován kameny. Průměr má 30 cm. Z vrcholu ční poměrně dlouhý subtilní trn čtvercového průřezu 2,5 x 2,5 cm v délce 13 cm. Pokud by to měla být spodní část kříže, měl by být při délce trnu již patrný přechod do ploché části. Spíše by se tedy mohlo jednat o trn pro hlavici podstavce. Ta by ale musela být poměrně vysoká, aby do ní šel zapustit ještě trn křížku nebo by kříž musel stát na trojnožce nebo dvojnoze.
Samotný sloup je při své viditelné výšce a průměru dosti subtilní. Pískovec byl zcela nepochybně "opraven" pemrlováním. Je vidět, že sloupek byl buď hloubkově poškozen, nebo zhotoven jinak, než obráběním na ležaté stolici, kdy je kámen upnut mezi dvěma trny a povrch je opracováván za současného otáčení, čímž se snadněji dociluje pravidelného kruhového průřezu. Pod horní hranou sloupu, ve vzdálenosti 37 cm, je zapuštěn kus plochého železa, ohnutý směrem dolů. Nabízí několik variant vysvětlení. Mohlo jít o podpůrnou vzpěru křížku, kterou někdo odlomil při současném ohybu jejího konce, nebo šlo o úchyt věčného světla nebo je možná i jiná varianta. Pokud by se nepodařilo prokázat umístění sloupu (a kříže) na historických mapách, nabízí se totiž domněnka, že sloup by mohl pocházet z jiného místa a dokonce jako podpůrná součást, vzhledem z něho vyčnívajících kusů železa, nějakého stavení.
souřadnice: 50°36'05.87"N, 14°07'52.70"E