Proboštov II
Proboštov II
MKČR svým rozhodnutím č.j. 6582/2001 ze dne 18. 4. 2001 prohlásilo sochu za kulturní památku (KP).
U mostu přes Proboštovský potok.
Převzato z Památkového katalogu NPÚ.
Anotace
Pískovcová socha v životní velikosti z poloviny 18. století je postavena na hranolovém odstupňovaném soklu. Postava světce je pojata v tradičním ikonografickém pojetí.
Dějiny
Socha sv. Jana Nepomuckého se nachází u mostu ve spodní části obce. Socha pochází z poloviny 18. století a v roce 1852, dle datace na podstavci, došlo k její opravě.
Popis
Socha sv. Jana Nepomuckého se nachází u mostu při okraji silnice a je zhotovena neznámým autorem. Je obklopena zelení. Je umístěna na podstavci, který se skládá ze svou částí. Nejspodnější část má tvar kvádru, který je ukončen konkávně projmutou partií s profilovanou hlavicí zdobenou po obvodu ze tří pohledových stran pásem s reliéfem listů. Na čelní straně kvádru je v rytém zrcadle s vykrojenými rohy rytá datace 1852. Středová část podstavce – dřík - je dvakrát konkávně projmuta a ve středu zdobena volutami. Tento dřík je zakončen jednoduchou profilovanou hlavicí v jejímž podhledu se opakuje reliéfní listový obvodový pás. Socha světce stojí na nízkém plintu. Postava světce stojí v kontrapostu s mírně pokrčenou levou nohou. V náruči drží krucifix, který si opírá o levé rameno a levou ruku má položenou na kříži. V pravé ruce, kterou přidržuje krucifix, drží také palmovou ratolest. Kolem hlavy má kruhovou svatozář s pěti šesticípými hvězdami. Na hlavě má posazen biret, zpod kterého mu vyčnívají zvlněné vlasy sahající k uším. Tvář lemuje krátký vous s knírem. Světec má přes ramena přehozenou almuci, jejíž látku má u loktů shrnutou a promodelovanou výraznými záhyby. Spodní lem je zdoben třapci. V zádové části je prodloužená. Pod almucí má rochetu s dekorativně pojatými lemy rukávů a spodním lemem, s květinovým vzorem. Spodní roucho, klerika, splývavě dopadá na plintus. Zpod oděvu vyčnívají světci špičky obuvi.
Popis památkové hodnoty
Socha sv. Jana Nepomuckého je dokladem místního kultu úcty k tomuto světci s příznačným umístěním na mostě (vazba k legendě o smrti světce, kdy byl shozením z Karlova mostu do Vltavy). Socha je dokladem úrovně místní kamenosochařské produkce a také doplňkem intravillánu obce.
Materiál
Středně zrnitý pískovec se železitými příměsemi.
Převzato z evidenčního listu NPÚ z roku 2003.
Rok 1999
Socha nevykazuje žádné statické poruchy. Stav kamene je oměrně dobrý. V místech stékání dešťové vody, především pod pravou rukou světce, však dochází k povrchové destrukci kamenné hmoty. Značné množství drobných mechanických oděrků, především v oblasti pláštíku. Drobné zdobné detaily jsou setřeny. Chybí hlava světce. Zbytky polychromie - především roucho světce. Památka je místy pokryta mikrovegetací, především mechy a lišejníky.
Rok 2000
Socha restaurována, hlava doplněna.
Roky 2023 a 2024
Spolek Malečovský rozhled ve spolupráci s obcí Malečov a Římskokatolickou farností Proboštov zajišťuje celkovou renovaci sochy. Viz Renovace.
souřadnice: 50°37'29.15"N, 14°09'04.64"E